genius - en to sr translation catalogue (457 entries)

en: Uncategorized
sr: Несврстано

en: Trying to set an alias for an alias
sr: Покушава да подеси надимак за надимак

en: Bad identifier for function node!
sr: Лоша ознака за чвор функције!

en: Unexpected operator!
sr: Неочекивани оператор!

note: FIXME:
en: Cannot currently print polynomials of more then 3 vars
sr: Тренутно не могу да исписујем полиноме са више од 3 променљиве

en: NULL tree!
sr: Нула-стабло!

en: NULL function!
sr: Нула-функција!

note: variable and reference functions should never be in the etree
en: Unexpected function type!
sr: Неочекивани тип функције!

en: Unexpected node!
sr: Неочекивани чвор!

en: File '%s' is a wrong version of GEL
sr: Датотека „%s“ је погрешне верзије GEL-а

en: Badly formed record
sr: Лоше образован слог

en: Record out of place
sr: Слог на погрешном месту

en: Missing value for function
sr: Недостајућа вредност функције

en: Extra dictionary for NULL function
sr: Додарни речник за нула-функцију

en: Can't open file: '%s'
sr: Не могу да отворим датотеку: „%s“

en: Load a file into the interpretor
sr: Учитај датотеку у преводиоца

en: Load a plugin
sr: Учитај додатак

en: List files in the current directory
sr: Испиши датотеке из текућег директоријума

en: Change directory
sr: Промени директоријум

en: Print current directory
sr: Испиши текући директоријум

en: Print help (or help on a function/command)
sr: Испиши помоћ (или помоћ за функцију/наредбу)

en: 
    For a manual on using Genius and the GEL language type:
sr: 
    За упутство за употребу Генија и GEL језика укуцајте:

en:   manual
sr:   ручно

en: 
    For help on a specific function type:
sr: 
    За помоћ за одређену функцију укуцајте:

en:   help FunctionName
sr:   help ИмеФункције

en: 
    Commands:
sr: 
    Наредбе:

en: 
    Undocumented:
sr: 
    Недокументовано:

note: func aliasfor category
en: Not documented
sr: Није документовано

en: '%s' is not documented
sr: „%s“ није документована

en: %s is an alias for %s
sr: %s је надимак за %s

en: Aliases:
sr: Надимци:

en: Description: %s
sr: Опис: %s

en: Can't expand '%s'
sr: Не могу да раставим „%s“

en: Cannot open plugin '%s'!
sr: Не могу да отворим додатак „%s“!

en: ERROR: Probably corrupt stack!
sr: Грешка: вероватно уништен стек!

en: ERROR: Can't execute more things at once!
sr: Грешка: не могу да извршим више ствари одједном!

en: ERROR: %s before newline
sr: Грешка: %s пре краја реда

en: ERROR: %s at end of input
sr: Грешка: %s на крају уноса

en: ERROR: %s before '%s'
sr: Грешка: %s пре „%s“

en: Bad tree record when decompiling
sr: Лош слог дрвета при декомпилацији

en: Cannot compare non value-only matrixes
sr: Не могу да поредим матрице које се не састоје само из вредности

note: also on rationals but as integers
en: Modulo arithmetic only works on integers
sr: Аритметика по остатку ради само са целим бројевима

en: Can't add/subtract two matricies of different sizes
sr: Не могу да додам/одузмем две матрице разних формата

en: Can't do element by element operations on two matricies of different sizes
sr: Не могу да изведем елементарне операције на две матрице разних формата

en: Can't multiply matricies of wrong sizes
sr: Не могу да помножим матрице погрешних формата

en: Powers are defined on (square matrix)^(integer) only
sr: Степени су дефинисани само за (квадратна матрица)^(цео број)

en: Powers on matrices in modulo mode are defined on integer matrices only
sr: Степени матрица по остатку су дефинисани само за целобројне матрице

en: Exponent too large
sr: Степен је превелики

en: Matrix appears singular and can't be inverted
sr: Чини се да је матрица сингуларна, и не може се инвертовати

en: Can't divide matrices of different sizes or non-square matrices
sr: Не могу да поделим матрице разних формата или неквадратне матрице

en: Can't divide by a non-square matrix
sr: Не могу да поделим са неквадратном матрицом

en: Unevaluatable function type encountered!
sr: Наишао сам на тип неизрачунљиве функције!

en: Variable '%s' used uninitialized
sr: Променљива „%s“ се користи без претходне доделе

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be %d)
sr: Позив „%s“ са погрешним бројем аргумената!
    (треба да буде %d)

en: Trying to dereference '%s' which is not a reference!
sr: Покушавам да одреференцирам „%s“ што не представља референцу!

en: NULL reference encountered!
sr: Наишао сам на нула-референцу!

en: Cannot compare matrixes
sr: Не могу да поредим матрице

en: Primitives must get numeric/matrix/string arguments
sr: Примитивне функције морају да добију бројне/матричне/текстуалне аргументе

en: Bad argument to modular operation
sr: Лош аргумент за операцију по остатку

en: Function '%s' used uninitialized
sr: Функција „%s“ је коришћена без претходне доделе

en: Can't dereference '%s'!
sr: Не могу да деференцирам „%s“!

en: Can't call a non-function!
sr: Не могу да позовем не-функцију!

en: Call of '%s' with the wrong number of arguments!
    (should be greater then %d)
sr: Позив „%s“ са погрешним бројем аргумената!
    (треба да буде већи од %d)

en: Referencing an undefined variable %s!
sr: Позива се на недефинисану променљиву %s!

en: Reference function with arguments encountered!
sr: Наишао сам на позивану функцију са аргументима!

en: Unnamed reference function encountered!
sr: Наишао сам на безимену позивану функцију!

en: Bad type for 'for/sum/prod' loop!
sr: Лош тип за циклус „for/sum/prod“!

en: 'for/sum/prod' loop increment can't be 0
sr: Корак увећања за „for/sum/prod“ циклусе не може бити 0

en: Bad type for 'for in' loop!
sr: Лош тип за циклус „for in“!

en: Continue or break outside a loop, assuming "return null"
sr: Настави или изађи из циклуса, претпостављајући „return null“

en: Wrong argument type as matrix index
sr: Аргумент лошег типа за индекс матрице

en: Matrix index too large
sr: Индекс матрице је превелик

en: Matrix index less than 1
sr: Индекс матрице је мањи од 1

en: Matrix index out of range
sr: Индекс матрице је ван опсега

en: Trying to set a protected id '%s'
sr: Покушава да постави заштићени ИБ „%s“

en: Indexed Lvalue not user function
sr: Индексирана Лвредност није функција корисника

en: Dereference of non-identifier!
sr: Дереференцирање не-ознаке!

en: Dereference of undefined variable!
sr: Дереференцирање недефинисане променљиве!

en: Dereference of non-reference!
sr: Дереференцирање не-референце!

en: Indexed Lvalue not an identifier or a dereference
sr: Индексирана Лвредност није ознака или дереференца

en: Lvalue not an identifier/dereference/matrix location!
sr: Лвредност не представља положај ознаке/дереференцу/матрицу!

en: Referencing an undefined variable!
sr: Позива се на недефинисану променљиву!

en: Wrong matrix dimensions when setting
sr: Лош формат матрице при постављању

en: Matrix index not an integer or a vector
sr: Индекс матрице није цео број или вектор

en: Parameters can only be created in the global context
sr: Параметри се могу образовати једино у општем контексту

en: Index works only on matricies
sr: Индекс ради само за матрице

en: Vector index not an integer or a vector
sr: Векторски индекс није цео број или вектор

en: number
sr: број

en: matrix
sr: матрица

en: string
sr: ниска

en: function
sr: функција

en: Absolute value
sr: Апсолутна вредност

en: Addition
sr: Сабирање

en: Subtraction
sr: Одузимање

en: Multiplication
sr: Множење

en: Element by element multiplication
sr: Множење елемент по елемент

en: Division
sr: Дељење

en: Element by element division
sr: Дељење елемент по елемент

en: Back division
sr: Дељење уназад

en: Element by element back division
sr: Дељење уназад елемент по елемент

en: Modulo
sr: Модуо

en: Element by element modulo
sr: Модуо елемент по елемент

en: Negation
sr: Негација

en: Power
sr: На степен

en: Element by element power
sr: На степен елемент по елемент

en: Factorial
sr: Факторијел

en: Double factorial
sr: Двоструки факторијел

en: Transpose
sr: Транспонуј

en: ConjugateTranspose
sr: Конјуговано транспоновано

en: Comparison (<=>)
sr: Поређење (<=>)

en: XOR
sr: ИЛЛИ

en: NOT
sr: НЕ

en: Bad types for '%s'
sr: Лоши типови за „%s“

en: %s not defined on <%s> and <%s>
sr: %s није дефинисан на <%s> и <%s>

en: Bad type for '%s'
sr: Лош тип за „%s“

en: %s not defined on <%s>
sr: %s није дефинисан на <%s>

en: Vector building only works on numbers
sr: Изградња вектора ради само са бројевима

note: FIXME: perhaps we should just return null like octave?
en: Impossible arguments to vector building operator
sr: Недозвољени аргументи оператору за изградњу вектора

en: %s: argument number %d not an integer
sr: %s: %d. аргумент није цео број

en: %s: argument number %d not an integer or a matrix
sr: %s: %d. аргумент није цео број или матрица

en: %s: argument number %d not a positive integer
sr: %s: %d. аргумент није позитиван цео број

en: %s: argument number %d not a number
sr: %s: %d. аргумент није број

en: %s: argument number %d not a real number
sr: %s: %d. аргумент није реалан број

en: %s: argument number %d not a matrix
sr: %s: %d. аргумент није матрица

en: %s: argument number %d not a value only matrix
sr: %s: %d. аргумент није матрица само са вредношћу

en: %s: argument number %d not a string
sr: %s: %d. аргумент није ниска

en: %s: argument can't be negative or 0
sr: %s: аргумент не може бити негативан или 0

en: %s: argument too large
sr: %s: аргумент је превелики

en: Cannot locate the manual
sr: Не могу да нађем упутство

en: Genius %s
    %s
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License , or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program. If not, write to the Free Software
        Foundation,  Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
        USA.
sr: Геније %s
    %s
    
    Овај програм је слободан софтвер; можете га расподелити и/или мењати
    под одредбама ГНУове опште јавне лиценце коју је објавила Фондација
    за слободни софтвер; и то, било верзије 2 Лиценце, или (по вашем
    избору) било које следеће верзије.
    
    Овај програм се расподељује у намери да буде користан, али БЕЗ ИКАКВЕ
    ГАРАНЦИЈЕ; чак и без имплицитне гаранције КОМЕРЦИЈАЛНЕ ВРЕДНОСТИ или
    ИСПУЊАВАЊА ОДРЕЂЕНЕ ПОТРЕБЕ. Погледајте ГНУову општу јавну лиценцу за
    више детаља.
    
    Ви сте највероватније примили примерак Гнуове Опште Јавне Лиценце уз 
    овај програм. Уколико нисте, пишите задужбини за слободни софтвер:
     Free Software Foundation, Inc.
     59 Temple Place — Suite 330,
     Boston, MA 02111-1307,
     САД.

en: %s: trying to set a protected id!
sr: %s: покушај постављања заштићеног ИБ-а!

note: FIXME: fix this, this should just work too
en: %s: trying to set a parameter, use the equals sign
sr: %s: покушај постављања параметра, користите знак једнакости

en: %s: Too many arguments, should be at most %d
sr: %s: Превише аргумената, треба да их буде највише %d

en: Cannot apply function to two differently sized matrixes
sr: Не могу да применим функцију на две матрице разних формата

en: %s: square root for composite moduli is not yet implemented
sr: %s: квадратни корен за сложени модуо још увек није изведен

en: %s: Cannot find square root function for prime moduli
sr: %s: Не могу да нађем квадратни корен за прост модуо

en: %s: matrix argument is not square
sr: %s: матрични аргумент није квадратни

en: %s: matrix argument must be integer only
sr: %s: матрични аргумент може бити једино цео број

en: %s: argument must be an integer
sr: %s: аргумент мора бити цео број

en: %s: matrix argument must be value only
sr: %s: матрични аргумент може бити једино вредност

en: %s: too many arguments
sr: %s: превише аргумената

en: %s: vector argument not value only
sr: %s: векторски аргумент није само вредност

en: %s: vector argument has too large entries
sr: %s: векторски аргумент садржи превелике компоненте

en: %s: %s not a reference
sr: %s: %s није референца

en: %s: matrices not of the same height
sr: %s: матрице нису исте висине

en: third argument
sr: трећи аргумент

en: fourth argument
sr: четврти аргумент

en: %s: argument must be greater then 2
sr: %s: аргумент мора бити већи од 2

en: %s: arguments not horizontal vectors
sr: %s: аргументи не могу бити хоризонтални вектори

en: %s: arguments not numeric only vectors
sr: %s: аргументи не могу бити само бројчани вектори

en: %s: value out of range
sr: %s: вредност ван опсега

en: %s: undefined function
sr: %s: недефинисана функција

en: %s: flags argument must be a string
sr: %s: аргумент ознака мора бити ниска

en: %s: argument should be between %d and %d
sr: %s: аргумент треба да буде између %d и %d

en: OutputStyle must be one of normal, troff, latex or mathml
sr: Стил излаза мора бити или обичан, troff, ЛаТеХ или MathML

en: %s: argument should be larger or equal to 0
sr: %s: аргумент треба да буде већи или једнак 0

en: Basic
sr: Основно

en: Parameters
sr: Параметри

en: Constants
sr: Константе

en: Numeric
sr: Бројевни

en: Trigonometry
sr: Тригонометрија

en: Number Theory
sr: Теорија бројева

en: Matrix Manipulation
sr: Баратање матрицама

en: Linear Algebra
sr: Линеарна алгебра

en: Combinatorics
sr: Комбинаторика

en: Calculus
sr: Рачун

en: Functions
sr: Функције

en: Equation Solving
sr: Решавање једначина

en: Statistics
sr: Статистика

en: Polynomials
sr: Полиноми

en: Set Theory
sr: Теорија скупова

en: Miscellaneous
sr: Разно

note: bogus value
en: Displays the user manual
sr: Прикажи упутство за кориснике

en: Gives the warranty information
sr: Приказује податке о гаранцији

en: Exits the program
sr: Излази из програма

en: Prints a string to the error stream
sr: Штампа ниску на излаз за грешке

en: Prints an expression
sr: Штампа израз

en: Changes current directory
sr: Мења текући директоријум

en: Prints an expression without a trailing newline
sr: Штампа израз без пратећег новог реда

en: Display a string and an expression
sr: Приказује ниску и израз

en: Set a global variable
sr: Поставља општу променљиву

en: Set the category and help description line for a function
sr: Поставља категорију и описни ред помоћи за функцију

en: Sets up a help alias
sr: Поставља надимак за помоћ

en: Generate random float
sr: Образује случајан број у покретном зарезу

en: Generate random integer
sr: Образује случајан цео број

en: Floating point precision
sr: Прецизност за покретни зарез

en: Maximum digits to display
sr: Највећи број цифара за приказ

en: Maximum errors to display
sr: Највећи број грешака за приказ

en: Output style: normal, latex or troff
sr: Стил излаза: обично, ЛаТеХ или troff

en: Integer output base
sr: Основа исписа целих бројева

en: If true, mixed fractions are printed
sr: Уколико је постављено, исписују се мешани разломци

en: Print full expressions, even if more then a line
sr: Испиши пуне изразе, чак и када су дужи од једног реда

en: Convert all results to floats before printing
sr: Претвори све резултате у реалне бројеве пре штампе

en: Use scientific notation
sr: Користи научничко обележавање

en: Number of extra Miller-Rabin tests to run on a number before declaring it a prime in IsPrime
sr: Број додатних Милер-Рабинових провера које се покрећу за број пре проглашавања истог простим бројем у IsPrime

en: Expands a matrix just like we do on unquoted matrix input
sr: Разлаже матрицу као што радимо са неистакнутим уносом матрице

en: Gets the rows of a matrix as a vertical vector
sr: Узима редове матрице као векторе-колоне

en: Gets the columns of a matrix as a horizontal vector
sr: Узима колоне матрице као векторе-врсте

en: Gets the diagonal entries of a matrix as a horizontal vector
sr: Узима дијагоналне елементе матрице као вектор-врсту

en: Calculates the conjugate
sr: Израчунава конјугат

en: Calculates the sine function
sr: Израчунава синусну функцију

en: Calculates the cossine function
sr: Израчунава косинусну функцију

en: Calculates the hyperbolic sine function
sr: Израчунава функцију хиперболичког синуса

en: Calculates the hyperbolic cosine function
sr: Израчунава функцију хиперболичког косинуса

en: Calculates the tan function
sr: Израчунава тангенс (tg) функцију

en: Calculates the arctan function
sr: Израчунава аркус-тангенс (arctg) функцију

en: The number pi
sr: Број пи

en: The natural number e
sr: Број e

en: The Golden Ratio
sr: Златни однос

en: Free fall acceleration
sr: Убрзање слободног пада

en: Euler's Constant gamma good up to about precision of 9516 digits
sr: Ојлерова гама константа до прецизности на око 9516 цифара

en: The square root
sr: Квадратни корен

en: The exponential function
sr: Експоненцијална функција

en: The natural logarithm
sr: Природни логаритам

en: Logarithm of x base 2
sr: Логаритам од X за основу 2

en: Logarithm of x base 10
sr: Логаритам од X за основу 10

en: Round a number
sr: Заокругли број

en: Get the highest integer less then or equal to n
sr: Одреди највећи цео број мањи или једнак n-у

en: Get the lowest integer more then or equal to n
sr: Одреди најмањи цео број већи или једнак n-у

en: Truncate number to an integer (return the integer part)
sr: Одсеци цео део броја (враћа само цео део)

en: Make number a float
sr: Учини број децималним

en: Get the numerator of a rational number
sr: Одреди бројилац рационалног броја

en: Get the denominator of a rational number
sr: Одреди именилац рационалног броја

en: Greatest common divisor
sr: Највећи заједнички делилац

en: Least common multiplier
sr: Најмањи заједнички садржалац

en: Check a number for being a perfect square
sr: Провери да ли је број потпун квадрат

en: Check a number for being any perfect power (a^b)
sr: Провери да ли је број потпун степен (a^b)

en: Return the n'th prime (up to a limit)
sr: Врати n-ти прост број (до одређене границе)

en: Tests if an integer is even
sr: Проверава да ли је цео број паран

en: Tests if an integer is odd
sr: Проверава да ли је цео број непаран

en: Returns the least prime greater than n (if n is positive)
sr: Враћа најмањи прост број већи од n (ако је n позитиван)

en: Returns the n'th Lucas number
sr: Враћа n-ти Лукасов број

en: Returns inverse of n mod m
sr: Враћа инверз за n mod m

en: Tests primality of integers, for numbers greater then 25*10^9 false positive is with low probability depending on IsPrimeMillerRabinReps
sr: Проверава да ли су цели бројеви прости, за бројеве веће од 25*10^9 погрешна потврда је мало вероватна у зависности од IsPrimeMillerRabinReps

en: Run the strong pseudoprime test base b on n
sr: Покрени прилично поуздану проверу псеудопростих бројева у основи b на n

en: Use the Miller-Rabin primality test on n, reps number of times.  The probability of false positive is (1/4)^reps
sr: Користи Милер-Рабинову проверу простих бројева за n, и то са reps провера. Вероватноћа погрешног потврдног одговора је (1/4)^reps

en: Use the Miller-Rabin primality test on n with enough bases that assuming the Generalized Reimann Hypothesis the result is deterministic
sr: Користи Милер-Рабинову проверу простих бројева за n са довољно основа тако да је резултат одређен под претпоставком уопштене Риманове хипотезе

en: Return factorization of a number as a matrix
sr: Врати факторизацију броја као матрицу

en: Returns the maximum of arguments or matrix
sr: Враћа највећи број аргумената матрице

en: Returns the minimum of arguments or matrix
sr: Враћа најмањи број аргумената матрице

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) (b should be odd)
sr: Израчунај Јакобијеву вредност (a/b) (b треба да буде непаран)

en: Calculate the Jacobi symbol (a/b) with the Kronecker extension (a/2)=(2/a) when a odd, or (a/2)=0 when a even
sr: Израчунај Јакобијеву вредност (a/b) уз Кронекерово проширење (a/2)=(2/a) када је a непаран, а (a/2)=0 када је a паран

en: Calculate the Legendre symbol (a/p)
sr: Изражунај Лежандрову вредност (a/p)

en: Get the real part of a complex number
sr: Одређује реални део комплексног броја

en: Get the imaginary part of a complex number
sr: Одређује имагинарни део комплексног броја

en: Make an identity matrix of a given size
sr: Образуј јединичну матрицу датог формата

en: Make an matrix of all zeros (or a row vector)
sr: Образуј матрицу са свим нулама (или вектор-врсту)

en: Make an matrix of all ones (or a row vector)
sr: Образуј матрицу са свим јединицама (или вектор-врсту)

en: Get the number of rows of a matrix
sr: Одређује број редова матрице

en: Get the number of columns of a matrix
sr: Одређује број колона матрице

en: Is a matrix square
sr: Да ли је матрица квадратна

en: Get the number of elements of a matrix
sr: Одређује број елемената матрице

en: Get the row echelon form of a matrix
sr: Одреди троугаону еквивалентну матрицу

en: Get the reduced row echelon form of a matrix
sr: Одреди сведену дијагоналну еквивалентну матрицу

en: Solve linear system Mx=V, return solution V if there is a unique solution, null otherwise.  Extra two reference parameters can optionally be used to get the reduced M and V.
sr: Реши линеарни систем Mx=V, враћајући решење V уколико је јединствено, ништа иначе. Додатне две референце се могу користити за одређивање сведених M и V.

en: Get the determinant of a matrix
sr: Одређује детерминанту матрице

en: Make new matrix of given size from old one
sr: Образуј нову матрицу дате величине од старе матрице

en: Return the index complement of a vector of indexes
sr: Врати комплемент индекса вектора индекса

en: Check if a matrix is a matrix of numbers
sr: Провери да ли су елементи матрице бројеви

en: Check if a matrix is an integer (non-complex) matrix
sr: Провери да ли су елементи матрице цели (некомплексни) бројеви

en: Check if a matrix is a rational (non-complex) matrix
sr: Провери да ли су елементи матрице рационални (некомплексни) бројеви

en: Check if a matrix is a real (non-complex) matrix
sr: Провери да ли су елементи матрице реални (некомплексни) бројеви

en: Check if argument is a null
sr: Провери да ли је аргумент ништаван

en: Check if argument is a number
sr: Провери да ли је аргумент број

en: Check if argument is a text string
sr: Провери да ли је аргумент текстуална ниска

en: Check if argument is a matrix
sr: Провери да ли је аргумент матрица

en: Check if argument is a function
sr: Провери да ли је аргумент функција

en: Check if argument is a function reference
sr: Провери да ли је аргумент референца на функцију

en: Check if argument is a complex (non-real) number
sr: Провери да ли је аргумент комплексан (нереалан) број

en: Check if argument is a real number
sr: Провери да ли је аргумент реалан број

en: Check if argument is an integer (non-complex)
sr: Провери да ли је аргумент цео (некомплексан) број

en: Check if argument is a positive real integer
sr: Провери да ли је аргумент позитиван реалан број

en: Check if argument is a possibly complex integer
sr: Провери да ли је аргумент можда комплексан цео број

en: Check if argument is a rational number (non-complex)
sr: Провери да ли је аргумент рационалан број

en: Check if argument is a possibly complex rational number
sr: Провери да ли је аргумент можда комплексан рационалан број

en: Check if argument is a floating point number (non-complex)
sr: Провери да ли је аргумент број у покретном зарезу (није комплексан)

en: Add two polynomials (vectors)
sr: Сабери два полинома (вектори)

en: Subtract two polynomials (as vectors)
sr: Одузми два полинома (као векторе)

en: Multiply two polynomials (as vectors)
sr: Помножи два полинома (као векторе)

en: Take polynomial (as vector) derivative
sr: Узми извод полинома (као вектора)

en: Take second polynomial (as vector) derivative
sr: Узми други извод полинома (као вектора)

en: Trim zeros from a polynomial (as vector)
sr: Одбаци нуле из полинома (као вектора)

en: Check if a vector is usable as a polynomial
sr: Провери да ли се вектор може користити као полином

en: Make string out of a polynomial (as vector)
sr: Образуј ниску из полинома (као вектора)

en: Make function out of a polynomial (as vector)
sr: Образуј функцију из полинома (као вектора)

en: Get all combinations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
sr: Одреди све комбинације k бројева од 1 до n као вектор вектора

en: Get all permutations of k numbers from 1 to n as a vector of vectors
sr: Одреди све пермутације k бројева од 1 до n као вектор вектора

en: Convert a string to a vector of ASCII values
sr: Претвори ниску у вектор АСКРИ вредности

en: Convert a vector of ASCII values to a string
sr: Претвори вектор АСКРИ вредности у ниску

en: Convert a string to a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string), -1's for unknown letters
sr: Претвори ниску у вектор вредности према азбучном редоследу („а“ је 0), а -1 за непозната слова

en: Convert a vector of 0-based alphabet values (positions in the alphabet string) to a string
sr: Претвори вектор вредности према азбучном редоследу („а“ је 0) у ниску

en: Protect a variable from being modified
sr: Заштити променљиву од измена

en: Unprotect a variable from being modified
sr: Омогући измене променљиве

en: Set flags for a function, currently "PropagateMod" and "NoModuloArguments"
sr: Поставља ознаке за функцију, тренутно „PropagateMod“ и „NoModuloArguments“

en: Get current modulo from the context outside the function
sr: Одреди текући модуо из контекста ван функције

en: line %d: %s
sr: ред %d: %s

en: Too many errors! (%d followed)
sr: Превише грешака! (%d је уследило)

en: 
    Note: Compiled without MPFR (some operations may be slow) see www.mpfr.org
sr: 
    Белешка: Преведено без MPFR-а (неке операције ће бити споре); погледајте www.mpfr.org

en: Genius %s usage:
    
    genius [options] [files]
    
    	--precision=num   	Floating point precision [256]
    	--maxdigits=num   	Maximum digits to display (0=no limit) [0]
    	--[no]floatresult 	All results as floats [OFF]
    	--[no]scinot      	Results in scientific notation [OFF]
    	--[no]fullexp     	Always print full expressions [OFF]
    	--maxerrors=num   	Maximum errors to display (0=no limit) [5]
    	--[no]mixed       	Print fractions in mixed format
    	--intoutbase=num  	Base to use to print out integers [10]
    	--[no]readline    	Use readline if it is available [ON]
    	--[no]compile     	Compile everything and dump it to stdout [OFF]
    	--[no]quiet       	Be quiet during non-interactive mode,
    	                  	(always on when compiling) [OFF]
sr: Употреба Генија %s:
    
    genius [опције] [датотеке]
    
    	--precision=број  	Прецизност у покретном зарезу [256]
    	--maxdigits=број  	Највише приказаних цифара (0=без границе) [0]
    	--[no]floatresult 	Сви резултати су реални бројеви [искљ.]
    	--[no]scinot      	Резултати са научним означавањем [искљ.]
    	--[no]fullexp     	Увек испиши пуне изразе [искљ.]
    	--maxerrors=број  	Највише приказаних грешака (0=без границе) [5]
    	--[no]mixed       	Испиши разломке у измешаном облику
    	--intoutbase=број 	Основа за испис целих бројева [10]
    	--[no]readline    	Користи readline ако је доступан [укљ.]
    	--[no]compile     	Преведи и избаци на стандардни излаз [искљ.]
    	--[no]quiet       	Буди тих током неинтерактивног режима,
    	                  	(увек укључено при превођењу) [искључено]

en: Genius %s
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `warranty'.
    For help type 'manual' or 'help'.%s
sr: Геније %s
    %s
    Ово је слободан софтвер без икакве гаранције.
    За детаље о лиценци укуцајте „warranty“.
    За помоћ укуцајте „manual“ или „help“.%s

en: The only thing that interferes with my learning is my education.  -- Albert Einstein
sr: Једина ствар које успорава моје учење је образовање.  — Алберт Ајнштајн

en: Can't open file
sr: Не могу да отворим датотеку

en: Base-N Integers
sr: Цели бројеви у основи N

en: Commands
sr: Наредбе

en: Decimal Integers
sr: Децимални цели бројеви

en: Floats
sr: Реални

en: Genius
sr: Геније

en: Keywords
sr: Кључне речи

en: Line Comment
sr: Примедба од једног реда

en: Scripts
sr: Скрипте

en: String
sr: Низ знакова

en: _New Program
sr: _Нови програм

en: Create new program tab
sr: Направи нови програмски лист

en: _Reload From Disk
sr: _Поново учитај са диска

en: Reload the selected program from disk
sr: Поново учитај изабрани програм са диска

en: _Load and Run
sr: Уч_итај и покрени

en: Load and execute a file in genius
sr: Учитај и изврши датотеку у Генију

en: Copy Answer As Plain _Text
sr: Умножи одговор као обичан _текст

en: Copy last answer into the clipboard in plain text
sr: Умножи последњи одговор у списак исечака као обичан текст

en: Copy Answer As _LaTeX
sr: Умножи одговор као _ЛаТеХ

en: Copy last answer into the clipboard as LaTeX
sr: Умножи последњи одговор у списак исечака као ЛаТеХ код

en: Copy Answer As _MathML
sr: Умножи одговор као _MathML

en: Copy last answer into the clipboard as MathML
sr: Умножи последњи одговор у списак исечака као MathML код

en: Copy Answer As T_roff
sr: Умножи одговор као T_roff

en: Copy last answer into the clipboard as Troff eqn
sr: Умножи последњи одговор у списак исечака као Troff eqn код

en: _Run
sr: По_крени

en: Run current program
sr: Покрени текући програм

en: _Interrupt
sr: _Прекини

en: Interrupt current calculation
sr: Прекини текућа израчунавања

note: FIXME: no help * GNOMEUIINFO_HELP("genius"),
en: _Manual
sr: Упут_ство

en: Display the manual
sr: Прикажи упутство

en: _Warranty
sr: _Гаранција

en: Display warranty information
sr: Прикажи податке о гаранцији

en: _Calculator
sr: _Калкулатор

en: P_lugins
sr: _Додаци

en: _Programs
sr: Програми

en: Interrupt
sr: Прекини

en: Run
sr: Покрени

en: Open
sr: Отвори

en: Open a GEL file for running
sr: Отвори GEL датотеку за покретање

en: Exit
sr: Излаз

en: Exit genius
sr: Изађи из Генија

en: Error
sr: Грешка

en: Information
sr: Обавештење

en: 
    Too many errors! (%d followed)
sr: 
    Превише грешака! (следило је %d)

en: \e[01;31mToo many errors! (%d followed)\e[0m
sr: \e[01;31mПревише грешака! (следило је %d)\e[0m

note: Translators should localize the following string * which will give them credit in the About box. * E.g. "Fulano de Tal <fulano@detal.com>"
en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
sr: Данило Шеган <dsegan@gmx.net>
    
    Prevod.org — превод на српски језик.

en: GENIUS Calculator
sr: Генијални калкулатор

en: The Gnome calculator style edition of the genius calculator.  For license/warranty details, type 'warranty' into the console.
sr: Издање Генијалног калкулатора у стилу Гномовог калкулатора. За детаље о лиценци/гаранцији укуцајте „warranty“ у конзолу.

en: Genius is executing something, and furthermore there are unsaved programs.
    Are you sure you wish to quit?
sr: Геније нешто извршава, а има и несачуваних програма.
    Да ли сте сигурни да желите да изађете?

en: There are unsaved programs, are you sure you wish to quit?
sr: Има несачуваних програма, да ли сте сигурни да желите да изађете?

en: Genius is executing something, are you sure you wish to quit?
sr: Геније нешто извршава, да ли сте сигурни да желите да изађете?

en: Are you sure you wish to quit?
sr: Сигурни сте да желите да завршите?

en: GENIUS Calculator Setup
sr: Подешавање Генијалног калкулатора

en: Output
sr: Излаз

en: Number/Expression output options
sr: Опције исписа бројева/израза

en: Maximum digits to output (0=unlimited)
sr: Највећи дозвољен број за испис цифара

en: Results as floats
sr: Резултати као реални бројеви

en: Floats in scientific notation
sr: Реални бројеви у научном обележавању

en: Always print full expressions
sr: Увек штампај пуне изразе

en: Error/Info output options
sr: Опције исписа грешака/података

en: Display errors in a dialog
sr: Прикажи грешке у прозорчету

en: Display information messages in a dialog
sr: Прикажи обавештајне поруке у прозорчету

en: Maximum errors to display (0=unlimited)
sr: Највише приказаних грешака (0=неограничено)

en: Precision
sr: Прецизност

en: NOTE: The floating point precision might not take effect
    for all numbers immediately, only new numbers calculated
    and new variables will be affected.
sr: ПРИМЕТИТЕ: Прецизност у покретном зарезу можда неће одмах
    узети маха за све бројеве, већ ће утицати једино на нове
    израчунате бројеве и променљиве.

en: Floating point precision (bits)
sr: Прецизност покретног зареза (битова)

en: Terminal
sr: Терминал

en: Terminal options
sr: Подешавање терминала

en: Scrollback lines
sr: Запамти колико редова

en: Font:
sr: Слово:

en: <b>Genius is currently executing something.</b>
    
    Please try again later or interrupt the current operation.
sr: <b>Геније тренутно нешто извршава.</b>
    
    Молим пробајте поново касније или прекините текућу операцију.

en: Cannot open file!
sr: Не могу да отворим датотеку!

en: Load GEL file
sr: Учитај GEL датотеку

en: Cannot open file
sr: Не могу да отворим датотеку

en: Line: %d
sr: Ред: %d

note: the file name will have an underscore
en: Program_%d.gel
sr: Програм_%d.gel

en: Program %d
sr: Програм %d

en: Cannot open %s
sr: Не могу да отворим %s

en: Open GEL file
sr: Отвори GEL датотеку

note: new fname
en: <b>Cannot save file</b>
    Details: %s
sr: <b>Не могу да сачувам датотеку</b>
    Детаљи: %s

en: File already exists.  Overwrite it?
sr: Датотека већ постоји. Да је преснимим?

en: <b>No program selected.</b>
    
    Create a new program, or select an existing tab in the notebook.
sr: <b>Програм није изабран.</b>
    
    Направите нови програм или изаберите текући лист у свесци.

en: Can't execute genius-readline-helper-fifo!
sr: Не могу да извршим genius-readline-helper-fifo!

en: 
    Note: Compiled without GtkSourceView (better source editor)
sr: 
    Белешка: Преведено без GtkSourceView-а (бољи уређивач изворног кода)

en: Console
sr: Конзола

en: \e[0;32mGenius %s\e[0m
    %s
    This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    For license details type `\e[01;36mwarranty\e[0m'.
    For help type '\e[01;36mmanual\e[0m' or '\e[01;36mhelp\e[0m'.%s
sr: \e[0;32mГеније %s\e[0m
    %s
    Ово је слободан софтвер без икакве гаранције.
    За детаље о лиценци укуцајте „\e[01;36mwarranty\e[0m“.
    За помоћ укуцајте „\e[01;36mmanual\e[0m“ или „\e[01;36mhelp\e[0m“.%s

en: Genius Math Tool
sr: Математички алат Геније

en: Genius Mathematical Tool and Calculator
sr: Математички алат и калкулатор Геније

en: Genius Line Plot
sr: Цртање линије Генија.

en: Function #%d
sr: Функција #%d

en: Graph limits not given as a 4-vector
sr: Ограничења графика нису дата као вектор са четири компоненте

en: Graph limits not given as numbers
sr: Ограничења графика нису наведена као бројеви

en: %s: only up to 10 functions supported
sr: %s: подржано је само до 10 функција

en: %s: argument not a function
sr: %s: аргумент није функција

en: Plotting
sr: Цртање

note: bogus value
en: Plot a function with a line (very rudimentary).  First come the functions (up to 10) then optionally limits as x1,x2,y1,y2
sr: Исцртај функцију помоћу линије (веома једноставно). Прво долазе функције (до 10), а затим по жељи и ограничења x1,x2,y1,y2

en: Plotting window (limits) as a 4-vector of the form [x1,x2,y1,y2]
sr: Област исцртавања (ограничења) као четворка облика [x1,x2,y1,y2]

en: Determinant of a non-square matrix is undefined
sr: Детерминанте неквадратне матрице је недефинисана

en: Number too large to compute exponential!
sr: Број превелик за рачунање степена!

en: Integer exponent too large to compute
sr: Целобројни степен је превелики за израчунавање

en: Can't do modulo of floats or rationals!
sr: Не могу да тражим модуо реалних или рационалних бројева!

en: Can't do GCD of floats or rationals!
sr: Не могу да тражим НЗС реалних или рационалних бројева!

en: Can't modulo invert non integers!
sr: Не могу да изврнем нецелобројне вредности модулом.

en: Can't get jacobi symbols of floats or rationals!
sr: Не могу да одредим Јакобијеве вредности реалних или рационалних бројева

en: Can't get legendre symbols of floats or rationals!
sr: Не могу да одредим Лежендреве вредности реалних или рационалних бројева

en: Can't get jacobi symbol with Kronecker extension of floats or rationals!
sr: Не могу да одредим Јакобијеве вредности уз Кронекерова проширења од реалних или рационалних бројева

en: Lucas must get an integer argument!
sr: Лукас мора да добије целобројни аргумент!

en: Number too large to compute lucas number!
sr: Број превелик за израчунавање Лукасовог броја!

en: No such thing as negative lucas numbers!
sr: Нема негативних Лукасових бројева!

en: Cannot get next prime after non-integer!
sr: Не могу да нађем следећи прост број након нецелобројне вредности!

en: perfect_square: can't work on non-integers!
sr: perfect_square: не могу да радим на не-целобројним вредностима!

en: perfect_power: can't work on non-integers!
sr: perfect_power: не могу да радим на не-целобројним вредностима!

en: even_p: can't work on non-integers!
sr: even_p: не могу да радим на не-целобројним вредностима!

en: odd_p: can't work on non-integers!
sr: odd_p: не могу да радим на не-целобројним вредностима!

en: Can't do factorials of rationals or floats!
sr: Не могу да израчунам факторијел рационалних или реалних бројева!

en: Number too large to compute factorial!
sr: Број је превелики за израчунавање факторијела!

en: Can't do factorials of negative numbers!
sr: Не могу да израчунам факторијел негативних бројева!

en: powm: Bad types for mod power
sr: powm: Лоши типови за степен модула

en: Can't invert in powm
sr: Не могу да изврнем у powm

en: Can't make random integer from a non-integer
sr: Не могу да добијем случајан цео број од не-целобројне вредности

en: Range for random integer must be positive
sr: Опсег за цео случајан број мора бити позитиван

en: Can't get numerator of floating types
sr: Не могу да нађем бројиоц за типове у покретном зарезу

en: Can't compare complex numbers
sr: Не могу да поредим комплексне бројеве

en: Division by zero!
sr: Дељење са нулом!

en: Can't modulo complex numbers
sr: Не могу да тражим модуо комплексних бројева

note: FIXME: give the numbers
en: No modulo inverse found!
sr: Није нађен инверз по модулу!

en: Can't do modulo invert on complex numbers
sr: Не могу да вршим извртање модула са комплексним бројевима

en: Can't GCD complex numbers
sr: Не могу да нађем НЗД за комплексне бројеве

en: Can't LCM complex numbers
sr: Не могу да нађем НЗС за комплексне бројеве

en: Can't get jacobi symbols of complex numbers
sr: Не могу да одредим Јакобијеве симболе комплексних бројева

en: Can't get legendre symbols complex numbers
sr: Не могу да одредим Лежендрове симболе комплексних бројева

en: Can't get jacobi symbol with Kronecker extension for complex numbers
sr: Не могу да одредим Јакобијеве вредности са Кронекеровим проширењем за комплексне бројеве

en: Can't get lucas number for complex numbers
sr: Не могу да одредим Лукасов број за комплексне бројеве

en: Can't get next prime for complex numbers
sr: Не могу да одредим наредни прост број за комплексне бројеве

en: perfect_square: can't work on complex numbers
sr: perfect_square: не могу да радим са комплексним бројевима

en: perfect_power: can't work on complex numbers
sr: perfect_power: не могу да радим са комплексним бројевима.

en: even_p: can't work on complex numbers
sr: even_p: не могу да радим са комплексним бројевима.

en: odd_p: can't work on complex numbers
sr: odd_p: не могу да радим са комплексним бројевима.

en: ln: can't take logarithm of 0
sr: ln: не могу да израчунам логаритам од 0

en: log2: can't take logarithm of 0
sr: log2: не могу да израчунам логаритам од 0

en: log10: can't take logarithm of 0
sr: log10: не могу да израчунам логаритам од 0

en: Can't make random integer out of a complex number
sr: Не могу да добијем случајан цео број од комплексног броја

en: Can't make factorials of complex numbers
sr: Не могу да одредим факторијеле за комплексне бројеве

en: Can't determine type of a complex number
sr: Не могу да одредим врсту комплексног броја

en: Can't convert complex number into integer
sr: Не могу да претворим комплексан у цео број

en: Can't convert real number to integer
sr: Не могу да претворим реалан број у цео број

en: Integer too large for this operation
sr: Цео број је превелик за ову операцију

en: Can't convert real number to double
sr: Не могу да претворим реалан број у двоструку тачност

en: Number too large for this operation
sr: Врој је превелик за ову операцију

en: Can't open plugin!
sr: Не могу да отворим додатак!!

en: Can't initialize plugin!
sr: Не могу да покренем додатак!

en: This is the test-plugin function
sr: Ово је функција пробног додатка

en: You have opened test plugin!
    
    Will evaluate 2+2 as a demonstration
    2+2 =
sr: Отворили сте пробни додатак!
    
    Као пример ћу вредновати 2+2
    2+2 =

en: For my next trick I will add a function named TestPluginFunction
sr: За мој наредни трик ћу додати функцију са називом TestPluginFunction

en: That's it, isn't this fun
sr: То је то, није ли забавно

en: Stack underflow!
sr: Поткорачење стека!
