YaST2 (idedma) - en to sr translation catalogue (195 entries)

note: default is "/dev/fd0" floppy device (used when floppy detection is skipped as a fallback)
en: Floppy disk
sr: Дискетни уређај

note: system manufacturer is unknown system product name is unknown DMA status is unknown device file name is unknown
en: Unknown
sr: Непознато

note: the installation proposal item %1 is processor name
en: Processor: %1
sr: Процесор: %1

note: the installation proposal item %1 is memory size string
en: Main Memory: %1
sr: основна меморија: %1

note: the installation proposal item %1 is system name
en: System: %1
sr: Систем: %1

en: Hardware Detection
sr: Детекција хардвера

en: Detecting hardware...
sr: Детекција хардвера...

note: device name (CPU model name string has key "name" instead of "model") TODO allow setting of module args? vendor is empty, device name is unknown device model name fallback device model is unknown device model name is unknown
en: Unknown device
sr: Непознати уређај

en: Unclassified device
sr: Некласификован уређај

en: VGA compatible unclassified device
sr: ВГА компатибилан некласификован уређај

en: Mass storage controller
sr: Складишни контролер

en: SCSI storage controller
sr: СЦСИ складишна картица

en: IDE interface
sr: ИДЕ интерфејс

en: Floppy disk controller
sr: Дискетни контролер

en: IPI bus controller
sr: ИПИ бус контролер

en: RAID bus controller
sr: РАИД бус контролер

en: Unknown mass storage controller
sr: Непознат складишни контролер

en: Network controller
sr: Мрежни контролер

en: Ethernet controller
sr: Етхернет контролера

en: Token ring network controller
sr: Токен Ринг мрежна картица

en: FDDI network controller
sr: ФДДИ мрежна картица

en: ATM network controller
sr: АТМ мрежна картица

en: Display controller
sr: Екрански контролер

en: Multimedia controller
sr: Мултимедијални контролер

en: Multimedia video controller
sr: Мултимедијални видео контролер

en: Multimedia audio controller
sr: Мултимедијални видео контролер

en: Memory controller
sr: Меморијски контролер

en: RAM memory
sr: РАМ меморија

en: FLASH memory
sr: ФЛАСХ меморија

en: Bridge
sr: Мост

en: Host bridge
sr: Хост мост

en: ISA bridge
sr: ИСА мост

en: EISA bridge
sr: ЕИСА мост

en: MicroChannel bridge
sr: МицроЦханнел мост

en: PCI bridge
sr: ПЦИ мост

en: PCMCIA bridge
sr: ПЦМЦИА  мост

en: NuBus bridge
sr: НуБус мост

en: CardBus bridge
sr: ЦардБус мост

en: Communication controller
sr: Комуникациони контролер

en: Serial controller
sr: Серијски контролер

en: Parallel controller
sr: Паралелни контролер

note: tree node string
en: Modem
sr: Модем

en: Generic system peripheral
sr: Генеричка системска периферала

en: PIC
sr: ПИЦ

en: DMA controller
sr: ДМА контролер

en: Timer
sr: Часовник

en: RTC
sr: РТЦ

en: System peripheral
sr:   Системска периферија

en: Input device controller
sr: Контролер улазних уређаја

en: Keyboard controller
sr: Контролер тастатуре

en: Mouse controller
sr: Миш контролер

en: Docking station
sr: Прикљуцна станица

note: tree node string - CPU information
en: Processor
sr: Процесор

en: Pentium
sr: Пентиум

en: Alpha
sr: Алпха

en: Power PC
sr: Power ПЦ

en: MIPS
sr: МИПС

en: Serial bus controller
sr: Серијски бус контролер

en: FireWire (IEEE 1394)
sr: FireWire (ИЕЕЕ 1394)

en: SSA
sr: ССА

en: SMBus
sr: СМБус

en: InfiniBand
sr: ИнфиниБанд

en: Intelligent controller
sr: Интелигентни контролера

en: I2O
sr: И2О

note: tree node string
en: Monitor
sr: Монитор

note: tree node string
en: CPU
sr: Процесор

en: FPU
sr: ФПУ

note: tree node string
en: BIOS
sr: БИОС

en: PROM
sr: ПРОМ

note: this is a heading tree node string
en: System
sr: Систем

note: tree node
en: Mouse
sr: Модел миша

en: USB mouse
sr: УСБ миш

note: tree node string
en: Disk
sr: Диск

note: tree node string - tape devices
en: Tape
sr: Тапе

note: tree node string
en: CD-ROM
sr: ЦД-РОМ

en: Network interface
sr: Мрежни интерфејс

en: Loopback
sr: Повратна петља

en: Ethernet
sr: Етхернет

en: FDDI
sr: ФДДИ

en: CTC
sr: ЦТЦ

en: IUCV
sr: ИУЦВ

en: HSI
sr: Хиперсокет интерфејс (ХСИ)

en: ESCON
sr: ЕСЦОН

note: tree node string
en: Keyboard
sr: Тастатура

en: Console
sr: Цонзоле

note: tree node string
en: Printer
sr: Штампач

en: Hub
sr: Хуб

note: tree node
en: Scanner
sr: Скенер

note: tree node
en: Joystick
sr: Џојстик

en: Gamepad
sr: Гамепад

note: tree node - Digital camera or WebCam
en: Camera
sr: Камера

note: tree node string
en: Framebuffer
sr: Фрамебуффер

en: Partition
sr: Партиција

note: progress bar label
en: Progress
sr: Напредак

note: title label
en: &All Entries
sr: &Све ставке

en: &Save to File...
sr: &Снимите у датотеку...

note: help text
en: <P>The <B>Hardware Information</B> module displays the hardware
    details of your computer. Click any node for more information.</p>
sr: <П> <Б>Информације о опреми</Б> модул приказује детаљну 
    опрему вачег рачунара. Отворите било који чвор за више информација.</п>

note: this is a menu entry
en: S&ystem
sr: С&истем

note: tree widget label
en: &Details
sr: Прикажи &детаље

note: help text
en: <P><B>Details</B></P><P>The details of the selected hardware component are displayed here.</P>
sr: <П><Б>Детаљи</Б></П><П>Детаљи изабране компоненте су приказани овде.</П>

note: heading text, %1 is component name (e.g. "USB UHCI Root Hub")
en: Component '%1'
sr: Компонента '%1'

note: table header tree node string - means "class of hardware"
en: Class
sr: &Класа

note: tree node string - CPU information
en: Model
sr: Модел

note: push button label
en: &Details...
sr: &Детаљан избор...

note: menu button label
en: &Save to File
sr: Снимите у &датотеку...

note: menu item
en: Save to &File...
sr: &Снимите у фајл...

note: menu item
en: Save to F&loppy...
sr: Снимити на Д&искету...

note: help text - part 1/3
en: <P><B>Detected Hardware</B><BR>This table contains all hardware components detected in your system.</P>
sr: <П><Б>Детекција опреме/Б><БР>Ова табела садржи све компоненте детектоване у вашем систему.</П>

note: heading text
en: Detected Hardware
sr: Детекција хардвера

note: error popup - mount failed, %1 is device file name (e.g. /dev/fd0)
en: Floppy device '%1' cannot be mounted.
sr: Дискетни уређаји се не могу монтирати:<бр>%1

note: textentry label
en: &Vendor
sr: Произ&вођач

note: textentry label
en: &Class
sr: &Класа

note: textentry label
en: &Device
sr: Уређај

note: table header, use as short texts as possible tree node string - means "hardware driver"
en: Driver
sr: Драјвер

note: tree node string
en: Vendor
sr: Произвођач

note: tree node string
en: Device
sr: Уређај

note: tree node string
en: Architecture
sr:  Архитектура

note: tree node string - means "hardware bus"
en: Bus
sr: Магистрала

note: tree node string - means "hardware bus ID"
en: Bus ID
sr: ИД &Линије

note: tree node string tree node string - CPU information
en: Cache
sr: Цацхе

note: tree node string
en: Device Numbers
sr: Бројеви уређаја

note: tree node string
en: Sysfs ID
sr: Sysfs ИД

note: tree node string - means "hardware drivers"
en: Drivers
sr: Драјвери

note: tree node string
en: Type
sr: Тип

note: tree node string
en: Major
sr: Главни

note: tree node string
en: Minor
sr: Помоћни

note: tree node string
en: Range
sr: Опсег

note: tree node string (System Management BIOS)
en: SMBIOS
sr: СМБИОС

note: tree node string
en: Resources
sr: Ресурса

note: tree node string
en: Requires
sr: Захтева

note: tree node string
en: Revision
sr: Ревизија

note: tree node string - location of hardware in the machine
en: Slot ID
sr: ИД отвора

note: tree node string
en: Old Unique Key
sr: Стари јединствени кључ

note: tree node string
en: Class (spec)
sr: Ккласа (спец):

note: tree node string
en: Device (spec)
sr: Уређај (спец.)

note: tree node string
en: Display
sr: Екран

note: tree node string
en: Floppy Disk
sr: Дискетни уређај

note: tree node string (powermanagement)
en: Has APM
sr: Има АПМ

note: tree node string
en: Has PCMCIA
sr: Има ПЦМЦИА

note: tree node string (multiprocessing)
en: Has SMP
sr: Има СМП

note: tree node string
en: ISDN
sr: ИСДН

note: tree node string
en: Network Interface
sr: Мрежни интерфејс

note: tree node string
en: Sound
sr: Звук

note: tree node string
en: TV Card
sr: ТВ карта

note: tree node string
en: DVB Card
sr: ДВБ картица

note: tree node string
en: Version
sr: Верзија

note: tree node string - memory (RAM) information
en: Memory
sr: Меморија

note: tree node string - bus type
en: IDE
sr: ИДЕ

note: tree node string - bus type
en: PCI
sr: ПЦИ

note: tree node string - bus type
en: USB
sr: УСБ

note: tree node string - bus type
en: ISA PnP
sr: ИСА ПнП

note: tree node
en: USB Controller
sr: УСБ контролер

note: tree node
en: USB Hub
sr: УСБ хаб

note: tree node
en: IEEE1394 Controller
sr: ИЕЕЕ1394 контролер

note: tree node
en: SCSI
sr: СЦСИ

note: tree node
en: Braille Display
sr: Браилле Екран

note: tree node
en: Chipcard Reader
sr: Цхипцард читач

note: Point-to-Point Protocol Over Ethernet
en: PPP over Ethernet
sr: ППП преко Етхернета

note: tree node string - CPU information
en: Bogus Millions of Instructions Per Second
sr: Богус Миллионс оф Инструцтионс Пер Сецонд

note: tree node string - CPU information
en: Coma Bug
sr: Грешка покретног зареза

note: tree node string - CPU information
en: f00f Bug
sr: Грешка ф00ф

note: tree node string - CPU information
en: Frequency
sr: Фреквенција

note: tree node string - CPU information
en: Flags
sr: Обележја

note: tree node string - CPU information
en: Floating Point Unit Exception
sr: ФПУ Изузетак

note: tree node string - CPU information
en: Halt Bug
sr: Грешка Халт

note: tree node string - CPU information
en: Stepping
sr: Степпинг

note: tree node string - CPU information
en: Family
sr: Фамилија

note: yes/no strings
en: Yes
sr: &Да

en: No
sr: &Не

note: Linux kernel modules (drivers)
en: Modules
sr: Модули

note: window title
en: Save hwinfo Output to File
sr: Снимање hwinfo излаза у датотеку

note: progress window content
en: Saving hardware information...
sr: Сними информације опреме...

note: error popup message
en: Saving output to the file '%1' failed.
sr: Снимање излазне датотеке %1 је неуспешно.

note: * * String with DMA on status text * (For translators: translation can be long - text is used in the table * in column "Required DMA mode" and "Current DMA mode")
en: On
sr: Укључено

note: * * String with DMA off status text * (For translators: translation can be long - text is used in the table * in column "Required DMA mode" and "Current DMA mode")
en: Off
sr: Искључено

note: * * String with no change of DMA status text * (For translators: translation can be long - text is used in the table * in column "Required DMA mode" and "Current DMA mode") refresh value in the table
en: No change
sr: Нема промене

note: get textual information about device type (disk, CD-ROM, tape, ...) from identification number - device type was not found
en: Unknown device type
sr: Непознати тип уређаја

note: error message - %1 is file name
en: Unable to write settings to '%1'.
sr: Не могу да снимим сетовања на '%1'.

note: error message
en: Error occurred while activating changes.
sr: Догодила се грешка приликом активирања промена.

note: summary text - header
en: All IDE Devices:
sr: Сви ИДЕ уређаји:

en: Configured Devices:
sr: Конфигурисани Уређаји:

en: Failed
sr: Неуспешно

note: For translators: IDE DMA setup dialog help, part 4 of 4
en: <P><B><BIG>Note:</BIG></B><BR>
    Disabling DMA mode slows down access to the device, but some devices may
    not work properly if DMA is activated.
    </P>
sr: <П><Б><БИГ>Ноте:</БИГ></Б><БР>
    Искључивање ДМА модова успорава приступ уређају, али неки уређаји не 
    могу да раде исправно са активираним ДМА
    </П>

note: command description
en: Display configuration summary
sr: Прикажи целу конфигурацију

note: command description
en: Set DMA mode
sr: Сетуј ДМА мод:

note: command description
en: Show detailed information
sr: Прикажи детаљне информације

note: option description
en: List only configured devices
sr: Излистај само подешене картице

note: option description
en: List all detected IDE devices
sr: Листа свих детектованих ИДЕ уређаја

note: option description
en: Selected IDE device
sr: Изабрани ИДЕ уређај

note: option description
en: Requested DMA mode
sr: Захтевани ДМА мод

note: device type (disk, cdrom,...) is unknown
en: Unknown type
sr: Непознати тип

en: DMA Off
sr: ДМА Искљ.

en: DMA On (default mode)
sr: ДМА Он (дефаулт моде)

note: warning popup message
en: Enabling DMA on some devices can cause
    data loss or system lock.
sr: Укључивање ДМА на неким уређајима може изазвати
    губитак података или закључавања система.

note: progress label
en: Initializing ...
sr: YaST2
    Иницијализујем ...
